آمادگی  آزمون آیلتس

سالانه ده ها هزار دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در داخل یا خارج از کشور،آمادگی آزمون آیلتس را اعلام می کنند و این آزمون، پر مخاطب ترین آزمون بین المللی بوده که ایرانیان در آن حضوری فعال دارند. به هرحال، می توان ادعا کرد که در سراسر کشور، آگهی های موسساتی که برای آمادگی آزمون آیلتس برای شما برنامه دارند، به تعداد بسیار زیادی در شهر است. مخاطب برای آمادگی آزمون آیلتس و تافل بسیار بالا بوده و این آزمون حتی برای علاقمندان به مهاجرت عمومی و تخصصی نیز، کاربردهای فراوانی دارد.

آیلتس چیست؟

در واقع آزمون آیلتس که مخفف International English Language Testing System‌ است،‌ سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند تا در آزمون های آیلتس در IELTES CENTERS در سراسر جهان شرکت کرده و سطح دانش زبان انگلیسی عمومی خود را بر اساس معیارهای این آزمون، ارزیابی کنند. تقریبا اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های دنیا، مدرک این آزمون را برای سطح سواد انگلیسی (English language proficiency) داوطلب بر اساس نیازمندی های پذیرش (admission’s requirements) قبول می کنند، مگر این که شرایط دیگری تعیین شده باشد. آزمون آیلتس در ۲ بخش برگزار می شود، آیلتس جنرال که برای متقاضیان غیر دانشجویی کاربرد دارد و آزمون آکادمیک که مختص کسانی است که قصد تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دارند.

مهارت ها در آمادگی  آزمون آیلتس

آمادگی آزمون آیلتس هم چون TOEFL (Test of English as Foreign) Language است که مهارت های ۴ گانه در زبان انگلیسی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهد. این ۴ مهارت عبارتند از:

  • مهارت writing :‌

یکی از مهارت ها که دانشجو در آمادگی  آزمون آیلتس باید یاد بگیرد writingاست که اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم

دانش داوطلب در نوشتن متون تحلیلی عمومی و هم چنین تحلیل نمودار ارزشیابی می شود. در مهارت نوشتاری، ۲ وظیفه (task)‌ داوطلب دارد. یکی task1 است که باید بر اساس نمودارهایی که ارائه می شود، تحلیل خود را درباره موضوع مورد نظر در چند پاراگراف ارائه کند.

در task2، یک موضوع به شما داده می شود تا درباره ان، ظرف ۴۰ دقیقه بنویسید. مجموع کلمات این بخش نباید از ۲۵۰ کلمه بیش تر باشد. معمولا نگارش حرفه ای این بخش از ۵ پاگراف تشکیل می شود. پارگراف اول مربوط به تحلیل کلی شما درباره موضوع است.

پاراگراف انتهایی، مربوط به جمع بندی شما نسبت به پارگراف های دوم، سوم و چهارم که Blueprints نامیده می شود، خواهد بود. در پارگراف های دوم تا چهارم، شما نظر تحلیلی خود را با ارائه مستندات و دلایلی ارائه می کنید. توجه کنید که این دلایل الزاما نباید دقیق و علمی باشد. در این task، توانایی شما را در develop‌ کردن موضوع، نگارش صحیح با گرامر کم غلط مورد سنجش قرار می دهند.

  • مهارت speaking:

یکی از مهارت ها که دانشجو در آمادگی آزمون آیلتس باید یاد بگیرد speaking است که اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم

دانش داوطلب در صحبت کردن عمومی و موضوعی با مصاحبه کننده در عرضه ۱۱ تا ۱۴ دقیقه بررسی و ارزشیابی می شود. از نظر برخی ها، یکی از سخت ترین بخش های آزمون است. چرا که شما می بایست با یک مصاحبه کننده در موضوعات مختلف صحبت کنید و نظرات خود را نیز از جنبه های مختلفی ساپورت و develop‌کنید.

در این بخش نیز همانند بخش نوشتاری، اهمیتی ندارد که شما منطقی و عقلایی صحبت کنید. مهم آن است که بتوانید درست و دقیق و بدون اشکالات گرامری حرف بزنید و از جنبه های مختلف به یک موضوع نگاه کرده و نظر خود را بیان کنید.

مثلا از شما سوال می شود که چه غذایی دوست دارید؟بهترین جایی که دیدید کجا بوده است یا دوست داریددر آینده در چه کسب و کاری فعال شوید؟

تمام صحبت هایی که در ۳ بخش زیر ارائه می کنید، ضبط می شود تا توسط ۲ ممتحن، بررسی و نمره دهی شود.

  • مهارت listening:

یکی از مهارت ها که دانشجو در آمادگی آزمون آیلتس باید یاد بگیرد listening است که اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم

دانش داوطلب در گوش کردن به نوار پخش شده و پاسخ به پرسش های متنوع در آزمون، مورد سنجش قرار می گیرد. این بخش شامل ۴ بخش است که ظرف ۳۰ دقیقه در آزمون مطرح می شودو ساختار به صورت زیر دارد.

مثلا در بخش اول، یک گفت و گوی دونفره را می شنویم که در موضوعات رومزه صورت می گیرد و شما باید به جای خالی ها پاسخ دهید.

در بخش دوم، مونولوگی را می شنویم که در موضوعات روزمره است و شما باید بر اساس پرسش هایی که مطرح می شود و آن چه که گوش می کنید، پاسخ درست را انتخاب کنید. در بخش سوم، گفت و گویی بین ۴ نفر صورت می گیرد که تقریبا پیچیده است و دقت زیادی دارد.

قسمت چهارم، یک سخنرانی دانشگاهی در زمینه های مختلف است.

  • مهارت Reading :

یکی از مهارت ها که دانشجو در آمادگی  آزمون آیلتس باید یاد بگیرد Reading  است که اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم که توانایی درک مطلب داوطلب را در برخورد با متون عمومی در زمینه های مختلف، مورد ارزشیابی قرار می دهد.

این بخش شامل ۴۰ پرسش است که ظرف ۶۰ دقیقه باید به آن پاسخ دهید. پرسش های مختلفی با ساختار گوناگون در زمینه های متتنوع علمی و عمومی مطرح می شود.

بخش ریدینگ، مقوله ای است که توان علمی دانشجویان را در کار با متون علمی و توانایی آن ها در درک مطلب در مدت کوتاه نشان می دهد

آموزشگاه اکسیر سخن برترین آموزشگاه آمادگی آزمون آیلتس

نمره آیلتس در هر مهارت بین ۰ تا ۹ است. کسانی که سطح زبان خیلی پایینی دارند،‌ معمولا نمره ۴ می گیرند.اما برای نمره ۵ تا ۶، چند ماه مطالعه کفایت می کند.

اما برای گرفتن نمره ۶ تا ۶.۵، باید زیاد کار کرد و این موضوع برای نمرات بالای ۶.۵ به حداقل ۹ ماه کار برای کسانی که سطح زبان معمولی دارند، نیاز دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بهترین روش برای آمادگی آزمون آیلتس کدام است؟

آموزشگاه زبان اکسیر سخن در طی سال های متوالی به عنوان برترین مرکز آمادگی آزمون آیلتس در ایران توسط زبان اموزان معرفی شده است.

امروز می خواهیم بهترین روش برای آمادگی آزمون آیلتس را به شما معرفی کنیم.

ما نمی خواهیم ادعا کنیم که راز عظیمی در آموزش آیلتس وجود دارد اما اگر بخواهیم تجربه زبان آموزانی که نمره های ۷٫۵ ، ۸ و یا ۹ آیلتس را گرفته اند گوش دهیم می بینید خیلی از کارهایی که انها انجام دادن فرآیند خارق العاده ای نبوده است.

پس اگر می خواهید بهترین روش برای آمادگی آزمون آیلتس را یاد بگیرید در ادامه با ما باشید.

مرحله به مرحله یاد بگیرید

داستان معروفی در این زمینه وجود دارد که شاید برای خیلی آشنا باشد.

داستان از این قرار بوده است که شخصی به همراه فرزندش در مسیری در حال رفتن بودند. انها به سنگی بر می خورند که بسیار سخت و محکم بوده است.

پسر شخص از او پرسید که چه چیزی می تواند این سنگ سخت را از بین ببرد.

مرد پس از کمی فکر کردن بیان کرد: زمان و تداوم . پسرک که گیج شده بود خواست که دلیل این گفته را بشنود.

پدرش جوی آبی را به او نشان داد که سنگ را سوراخ کرده بود. پدر گفت در طی زمان قطرات آب کم کم و مرحله به مرحله سنگ به این سختی را از بین برده است.

آیلتس نه به سختی آن سنگ است و نه شما به نرمی و کندی قطرات آب اما باید با ایلتس به نرمی و مرحله به مرحله برخورد کنید و بهترین روش برای آمادگی آزمون آیلتس سعی در حمله های کوتاه ولی مداوم به آن است. اگر از خود می پرسید چگونه ما در ادامه به شما بیان می کنیم.

IELTS Grammar :

GRAMMAR IELTS

برای آمادگی آزمون آیلتس خیلی ها فکر می کنند باید صد ها کتاب را در حوزه گرامر آیلتس بخوانند. اما کارشناسان کاملا مخالفند. شما به بهترین کتاب گرامر آیلتس یعنی Gramamr for IELTS کمبریج را مراجعه کنید. در طی حدود ۲۰ درس کوتاه اما موثر به شما یاد می دهد که باید حمله های خود را در این بازه ها انجام دهید. دیگر نگران نباشید مطمئنا هرچه لازم بوده است را دریافت کرده اید.

کتاب های نمره بندی شده

کار برای شما بسیار آسان شده است. مبتدی هستید ، یا متوسط و یا پیشرفته. کتاب های نمره بندی شده ای وجود دارد که می توانید با آنها کار را شروع  کنید و به پایان ببرید. به نمونه های زیر توجه کنید: سری کتاب های Get Ready For IELTS : این کتاب ها که توسط انتشارات Collins چاپ شده است برای کسانی که نمره آیلتس آنها حدود ۳ یا ۴ ( سطح Pre Intermediate ) مناسب است. حدود ۹۰% افراد که می خواهند آیلتس بگیرند در این سطح هستند. سری کتاب های Complete IELTS :  برای نمره های ۴-۵  ، ۵ – ۶٫۵ ، ۶٫۵ – ۷٫۵ سری کتاب های متفاوتی هستند که در هر سطحی چیزی که شما لازم دارید را به شما می دهد.

برای آمادگی آزمون آیلتس یک روش برای همه عمل نمی کند.

آیلتس مثل بسیاری از ازمون های زبان دیگر برای هر شخص روشی خاص دارد. شما نمی توانید کلیدی که دوستتان برای ورود به خانه اش استفاده می کند را بگیرید و درب منزل خودتان را باز کنید. روش مطالعه آیلتس شخصی خود را پیدا کنید: برای این کار نباید الزاما خودتان این روش را پیدا کنید. می توانید از یک برنامه ریز و یا استاد معتبر آیلتس استفاده کنید. اگر روش سریع گرفتن آیلتس را بخواهید حتما باید برنامه ریزی هم داشته باشید.

زبان انگلیسی اولین و مهم ترین مسئله است.

گول تبلیغات بی پایه اساس در مورد آمادگی آزمون آیلتس را نخورید. بسیاری از موسسات و اشخاص به شما می گویند که می توانید با یاد گرفتن چند تکنیک ساده نمره ۸ آیلتس تضمینی را بدست آورید.همه ما با این جملات برخورده ایم: مهندسی معکوس آیلتس . آیلتس را در ۱۰ جلسه بدون خواندن زبان انگلیسی بگذرانید. هک کردن آزمون آیلتس در یک هفته . یادگیری کل لغات آیلتس در ۳ ساعت . تست های آیلتس را بدون زحمت بزنید . همه این جملات در نگاه اول بسیار جذاب هستند و مطمئنا بسیاری نیز فریب این جملات را می خورند. اما متاسفانه باید بگوییم که هیچ کدام واقعیت ندارند. راه موفقیت در آیلتس دقیقا از وسط شهر انگلیسی می گذرد. ۸۰ % از چیزی که در آزمون نیاز دارید توانایی خوب در زبان انگلیسی است. اگر فکر می کنید می توانید در بخش Speaking IELTS با یک سری تکنیک سر ممتحن آیلتس که حداقل در ماه حدود ۲۰۰ نفر را می سنجد کلاه بگذارید ، کاملا در اشتباهید. دوباره فکر کنید، کمی هوشمند باشید و چشمتان را به روی واقعیت نبندید. تکنیک های آیلتس شاید ۱۵ الی ۲۰% از آزمون را تشکیل دهند. هیچ کس نمی تواند منکر مفید بودن استراتژی ها آزمون آیلتس شود اما مطمئن باشید بدون زبان انگلیسی تکنیک فقط می تواند جیب شما راخالی کند تا یک بار دیگر در آزمون آیلتس ثبت نام کنید.

از تجربیات دیگران برای آمادگی آزمون آیلتس استفاده کنید

تجربیات دوستان و داوطلبین دیگر را بخوانید و از انها درس بگیرید. خیلی از مواقع رفتن به Blog آیلتس و دیدن اینکه چطور این افراد این ازمون را گذرانده اند به شما کمک می کند تا شوکه نشوید و  شما هم امادگی لازم برای آیلتس را کسب کرده باشید.

دروس دانشگاه خود را به زبان انگلیسی بخوانید.

آیلتس دو ماژول یا نوع دارد : IELTS General  و IELTS Academic . شاید شما در رشته شیمی درس می خوانید و خوب شاید بتوانید بسیاری از منابع مورد نیاز خود را به زبان فارسی هم پیدا کنید. پیش خودتان می گوید خوب راحت شدم و دیگر می توانم درسم را پاس کنم. اما بدانید اگر به عنوان مثال هم کلاسی شما این کار را نکرده باشد و به خودش کمی سختی داده باشد و منابع را به زبان انگلیسی انتخاب کرده باشد پایان ترم در یک آزمون فرضی آیلتس از شما حداقل دو نمره بالاتر خواهد گرفت. در آیلتس آکادمیک دایره لغات شما بسیار مهم خواهد بود. پس برای آمادگی آزمون آیلتس منابع انگلیسی بخوانید. اگر در آخر این مطلب بخواهیم خلاصه همه چیز را در مورد آمادگی آزمون آیلتس گفته باشیم می توانیم این چند جمله را برایتان بگوییم: بهترین روش برای گرفتن آیلتس برنامه ریزی پله ای است. از کتاب های پله ای یا مرحله ای استفاده کنید. روش خودتان را پیدا کنید. گول تبلیغات بی پایه را نخورید. از یک برنامه ریز و مدرس خوب آیلتس و یا کلاس آیلتس استفاده کنید. زبان انگلیسی مهم ترین قسمت آیلتس است. دایره واژگان اکادمیک خود را افزایش دهید. https://www.idp.com/globalجهت یادگیری به آموزشگاه زبان مراجعه فرمایید .

فهرست