آزمون در دسر ساز آیلتس همواره یکی از موانع عمده دانشجویان ، مهاجران، کارجویان  و علاقه مندان به زبان انگلیسی بوده است.

در خصوص شکست دادن این غول بی منبع و ماخذ تاکنون مقالات زیادی در نشریات مختلف چاپ شده و کارشناسان زیادی رهنمودهای کاربردی کثیری نیز درهمین راستا داده اند. اما کما فی سابق آزمون دهندگان آیلتس با سطوح مختلف دانش زبانی هنوز با مشکلاتی از قبیل اینکه از کجا شروع کنند، چه مطالبی بخوانند، کدام مهارت خود را بیشتر تقویت کنند، چگونه بر اضطراب خود سر جلسه غلبه کنند و صد ها سوال دیگر دست و پنجه نرم میکنند.

بگذارید ببینیم اصلا آزمون آیلتس چیست و مخفف چه کلمه ای هست.

IELTS (International English Language Test System)

که معنی آن سیستم یا نظام بین المللی ارزشیابی زبان انگلیسی می باشد.

این آزمون نیازی بنیادین است برای عموم علاقه مندان ورود به کشورهای اروپایی خصوصا بریتانیا، نیوزیلند، استرالیا و کانادا به عنوان دانشجو، یابندگان فرصت شغلی یا حتی کسانی که می خواهند ساکن آن کشورها باشند.

هر یک از این گروه ها بر اساس نیازی که دارند باید بین دو دسته آزمون عمومیپ(جنرال) و یا  آکادمیک یکی را بر گزینند و خود را آماده حضور و موفقیت کنند. داوطلبانی که می خواهند در کشورهای فوق الذکر ادامه تحصیل دهند قطعا باید در آزمون آکادمیک حد نصاب نمره درخواستی دانشگاه یا آن مرکز آموزش را کسب کنند. و دسته دیگر نیز الزاما جهت گذران زندگی مجبورند نمره خوبی در آزمون جنرال یا عمومی داشته باشند تا از پس فعالیت های روزمره خود بر آیند.

بر همین اساس این دستنوشته می خواهد راهکارهایی راجهت گذراندن هرچه بهتر این آزمون ارایه دهد.

 

  1. افزایش و تقویت دانش عمومی زبان خود (زبان عمومی تو قوی کن )

اولین و مهمترین اصل و راز موفقیت در آزمون آیلتس این است که شما سطح زبانی خود را در هر چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و گفتاری بالا بیاورید. متاسفانه این آزمون جوری طراحی می شود که راه میانبری و یا مهندسی معکوس ندارد. چه بسیار بودند داوطلبانی که تکنیک های زیادی بلد بوده اند اما  در آزمون نمره مناسبی کسب نکرده اند چون دانش کافی را نداشته اند

 

  1. آشنایی با انواع سوالات در هر بخش و تکنیکهای آنها ( انواع سوالات را بشناس و تکنیکهاشو یاد بگیر)

پس از تقویت سطح زبانی خود در هر چهار مهارت قدمی بعدی شما قطعا مطالعه تخصصی گونه های مختلف سوالاتیست که در هر مهارت ممکن است با آنها مواجه شوید. در هریک از مهارتهای چهارگانه،چندین گونه سوالات متفاوتی مطرح خواهد شد. شما قطعا نیاز دارید برای شکستن شاخ هر نوع ویا دسته  از آنها، تکنیکهای آنها را نیز بدانید و مانند یک فوتبالیست حرفه ای همه را با ترفند های مناسب یک به یک دریبل زده و به هدف خود برسید.

 

  1. تمرینات هدفمند، مداوم و متمرکز( هدفمند و مستمر و متمرکز تمرین کن)

در راستای تحقق کسب نمره ایده آل، شما چاره ای جز هزینه زمان ندارید. در آزمون آیلتس اشخاصی موفق هستند که پس از مرحله فراگیری تکنیکها آنها را به حال خود رها نمی کنند. به دلیل حجم بالای مطالب و تکنیک های زیاد تمرین نکردن آنها باعث میشود قدرت و سرعت لازم را از دست بدهید و تکنیکهایی را که به سختی خود را با آنها هماهنگ کرده اید را به دست فراموشی بسپارید. در یادگیری زبان انگلیسی “زمان” سارق چابکی و حضور ذهن شماست. آنچه را که به سختی به دست آورده اید، به آسانی از دست ندهید.

 

  1. اجتناب از فوت وقت و انتخاب منبع مناسب (وقتت رو بیخود تلف نکن و به یک منبع خوب اعتمادکن/ از این شاخه به اون شاخه نپر)

وقت، وقت، وقت …. بسیاری از داوطلبان عزیز بیشتر زمان یادگیری خود را صرف آزمون و خطای انتخاب منابع مناسب می کنند. گاهاً پیش آمده که منابعی بسیار بالاتر یا پایین تر از سطح زبانی خود را انتخاب کرده و زمان ارزشمند خود را برای چندین هفته یا ماه از دست داده اند. معمولا  برای جبران زمان از دست رفته و بازگشت به حالت اولیه نیز مدتهای مدیدی را درگیرو سردرگم می باشند. پیشنهاد گروه ما این است که پیش از شروع برنامه آموزشی ابتدا با خود صادق بوده و واقع بینانه سطح دانش زبانی فعلی خود را در نظر گیرند. سپس، با یک مشاور آگاه و متخصص در این زمینه مشورت کرده و از متد پیشنهادی ایشان در جهت پیشرفت علمی خود بهره برده و به قولی از عرض زمان و تجربیات ایشان استفاده کنید. با تمرین و ممارست در همان روش به مطالعه ادامه دهید. قطعا ثبات و پیروی از یک متد انتخاب شده شما را به سر منزل مقصود خواهد رسانید.

 

  1. شرکت در آزمونهای شبیه سازی شده (ماک) آیلتس (آزمون / کنکور آزمایشی بده)

 

اگر تا کنون تنها به این فکر بوده اید که بعد از یک دوره مطالعه سخت می توانید این آزمون ۲ ساعت و نیمه را به راحتی

پشت سر گذارید سخت در اشتباهید. حتما با یک یا چند آزمون آزمایشی مانند آزمون های آزمایشی کنکور  شرایط امتحان را شبیه سازی کنید، آزمون را تجربه کنید و مدیریت زمان و انرژی خود را بسنجید….

 

جنبه های دیگر این غول شکست پذیر را در شماره های بعدی با هم به بحث می گذاریم…

به امید موفقیت روز افزون داوطلبان عزیز ….

با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست